DZIDRA TILKA

    Pavārmākslas teorijā tik zinošā, pieredzē tik bagātā Dzidra Tilka apgalvo, ka viņai ļoti garšo miežu putraimu biezputra ar sacepinātiem sīpoliņiem un kraukšķīgu speķīti. Arī piens ar rupjmaizi, sviestu vai medu. Arī vārīti kartupeļi ar biezpienu un siļķi. Latviešu ēdieni, gatavoti no Latvijā audzētiem produktiem.
Dzidra dzimusi Balvos, beigusi Līgatnē pamatskolu, un nekad nesapņoja par pavāra profesiju. Tomēr mācījās Rīgas Tirdzniecības tehnikumā. Profesija – sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu pārtikas tehnoloģe. Pavāre, šefpavāre, pārtikas tehnoloģe, kafejnīcu un restorānu direktora vietniece, tad direktore, – tādas bija Dzidras Tilkas karjeras kāpnes. Nejauši nāca piedāvājums strādāt skolā, un Dzidra piekrita. Jau piecpadsmit gadus viņa ir pasniedzēja. Strādājusi Riman profesionālajā vidusskolā, tagad – Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā. Dzidras audzēkņi ir topošie pavāri. Dzidra stāsta, ka tas ir darbs, kurā jāieliek lielas zināšanas, liela mīlestība un liela pacietība. Jo pirmajā vietā ir cilvēki – audzēkņi, un viņas izskoloto pavāru skaits sniedzas ap pieciem simtiem. „Pavāra uzdevums ir ne tikai pagatavot ēdienu. No viņa atkarīga produktu izvēle, viņš it kā nejauši, tomēr stipri ietekmē ēdāju veselību un liek viņiem pašiem aizdomāties par šķīvja saturu, līdz ar to dzīvot pareizi. Tas ir ģimenes tradīciju, iekšējās kultūras, katra mūsu izglītības, domāšanas un uztveres jautājums. Ēdiens ir lietu, cēloņu un seku kopsakarība, kas no rīta līdz vakaram virmo mums apkārt, dod dzīvības enerģiju,” saka pasniedzēja. Viņa, būdama „Siera kluba” biedre, aktīvi iesaistās pasākumos un aicina līdzi savus audzēkņus. Viņiem patīk. Dzidra Tilka uzsver, ka „Siera klubs” popularizē ēdienu gatavošanu no Latvijas produktiem. Topošie pavāri, piemēram, klājot Līgo galdus, gatavojot 20 metrus garo siermaizi Siera svētkos, vadot lielveikalos degustācijas, apmeklējot seminārus, iepazīst Latvijas kvalitatīvos produktus, tos nogaršo un novērtē, un zināšanas par tiem paņem līdzi kā ceļamaizi savā profesijā.

 

Dzidras receptes

                                    Latvijas siera un bekona mafīni
50 g cauraugušas cūkgaļas, 50 g sviesta, 150 g miltu, 5 g cukura, 10 g cepamā pulvera, 60 g siera, 1 ola, 150 ml piena.


Sagriež šķēlēs un apcep bekonu, pieliek sviestu un ļauj izkust. Traukā sajauc miltus, cukuru, cepamo pulveri, sāli, sadrupinātu sieru un bekona gabaliņus. Sajauc olu, pienu un pievieno sausajiem produktiem, līdz viss šķidrums ir uzsūcies. Mīklu liek formiņās un cep +200 grādu temperatūrā 20 minūtes.

 

                                    Siera un šokolādes brīnums


125 g m margarīna, 125 g miltu, 90 g cukura, 2 olas, 5 g cepamā pulvera, 50 g šokolādes, 50 g Mālpils siera, 50 g citrona.


Šokolādi izkausē ūdens peldē, pievieno sadrupinātu sieru un masu samaisa. Liek ledusskapī, lai masa sastingst, tad veido lodītes.
Gatavo mīklu. Norīvē citrona miziņu, izspiež sulu, pievieno margarīnu, saspaida ar koka karoti, pēc tam puto mikserī,  pievienojot cukuru. Pakāpeniski, maisot mīklu, pievieno saputotas olas, cepamo pulveri un miltus. Visu samaisa un mīklu pilda formiņā, vidū ievietojot šokolādes siera bumbiņas, ko pārklāj ar atlikušo mīklu. Cep pusstundu cepeškrāsnī +200 grādu temperatūrā.

 

                                   Siera deserts


150 g Ķimeņu siera, 100 g ābolu, 100 g sarkano vīnogu, 100 g mandeļu, 50 g majonēzes, 5 ml citrona sulas, sāls.


Ābolus nomazgā, izgriež serdi un ar speciālu nazi izgrebj bumbiņas, ko apslaka ar citrona sulu. Nomazgātas vīnogas pārgriež uz pusēm, izņem sēklas. Ābolu bumbiņām un vīnogu pusītēm pievieno sasmalcinātas mandeles, majonēzi un siera gabaliņus. Visas sastāvdaļas samaisa. Desertu pasniedz ar baltmaizes grauzdiņiem.

 

                                 Bumbieris ar sieru


1 bumbieris, 10 ml olīveļļas, citrona sula, 40 g Bakšteina siera, 1 olas baltums.


Bumbieri, ko iepriekš iemarinē, pārgriež uz pusēm, izņem vidu un iepilda sieru. Virsū viegli liek stingrās putās saputotu olas baltumu. Cep cepeškrāsnī +200 grādu temperatūrā 20 minūtes. Pasniedz ar upeņu mērci.

 
atn