Siera svētku krāsainās atmiņas

 

28.augustā Jelgavā notika „Siera klubs” rīkotie lielākie svētki sieram, siera ražotājiem un patērētājiem. Tie bija pat ļoti skaisti un garšīgi svētki. Solījām trīs pārsteigumus jeb brīnumus, taču bija četri, un pirmais- vissvarīgākais. Naktī lija. No rīta lija. Bet, šķērsojot  Jelgavas robežu, lietus mitējās, un dienas garumā mūs lutināja vasarīga saulīte. Tieši jauka diena bija vajadzīga, lai cilvēki priecātos, lai mēs  īstenotu  programmu. Skvērs pie Kultūras nama pārtapa bagātā siera ielā, uz  kuras varēja satikt vismaz 100 dažādu garšu sierus. Arī biezpienu, desertus, jogurtus, sviestu. Tie bija 10 lielražotāju un 30 mājražotāju produkti. Svētkus atklāja zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, labus vārdus teica Jelgavas valstspilsētas  domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne, „Smiltenes piens” padomes priekšsēdētājs Armands Kovaldins, Piensaimnieku centrālas savienības vadītājs Jājis Šolks , „Jaunpils pienotava” valdes loceklis Jānis Bērtulsons, „Elpa”  valdes priekšsēdētājs  Gundars Sisenis, Jelgavas valstspilsētas pašvaldības iestādes KULTŪRA direktors Mintauts Buškevics un „Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova.

   

Siera ritulis svēra 70 kg

„Siera klubs” organizētās "Latvijas novadu Siera dienas" ģenerālsponsors bija PKS „Straupe”, uzņēmums ar gardiem piena produktiem un labu slavu. Liels paldies valdes priekšsēdētājam Imantam Balodim, ražošanas vadītājam Rolandam Jomertam un tirdzniecības vadītājam Ivo Apeinītim par lielo darbu Siera svētku gatavošanā, kā  arī  Jelgavā to norises laikā. Lūk  fotogrāfiju kaleidoskops : Straupes sieri un biezpiens bija Siera restorāna ēdienos, Ineses Bedeices gatavotajā "Lielajā  draudzīgo sieru platē", sacensībās  skatītājiem - "Deja ar sieru"  un "Sviesta kulšana". Bet visiespaidīgākās atmiņas par Rolanda Jomerta  Jāņu siera 70 kg smago rituli. Spēkavīrs Didzis Zariņš startēja, uzvilcis krekliņu ar PKS „Straupe” logo. Izskatās, ka Didzis arī turpmāk popularizēs
   

Siera lielā plate

Siera svētku viens no pārsteigumiem bija Rīgas TRIT skolotājas Ineses Bedeices gatavotā  "Lielā sieru draudzības plate". Tā bija vairāk nekā 3 metrus gara, platē bija apvienoti 9 uzņēmumu sieri : PKS „Straupe”, „Smiltenes piens”, „Jaunpils pienotava”, „Elpa”, „Lazdonas piensaimnieks”, „Limbažu siers”, „Dundagas pienotava”,  „Talsu piensaimnieks”, :”Sierštelle”. Plate papildināta ar dekoriem. Noslēgumā - arbūza torte atsvaidzinājumam. Tā bija tematiska plate - par sieru izmantošanu dažādos svētkos, arī ikdienā. Inesei palīdzēja viņas audzēkne Veronika Gasparena. Plates veidošanā ieguldītais darbs ir vārdos nenovērtējams. „Siera klubs” ļoti augstu vērtē Ineses māku un mākslu, strādājot ar sieriem. Paldies!

 

Vismaz 100 garšu sieri

Jelgavā  Siera svētkos varēja iegādāties „Smiltenes piens”, „Sierštelle”, „Elpa” , „Jaunpils pienotava”, PKS „Straupe”, „Lazdonas piensaimnieks”, „Limbažu siers”, PLPKS „Dundaga” sierus un citus piena produktus. Labi pirka! Ražotāji apmierināti , ka svētku apmeklētājiem bijusi tik liela vēlme mājās doties ar  pamatīgiem pirkumiem. 

   

Uzslavas vērti

Svarīgi ne tikai piedalīties pasākumā, bet arī labi izskatīties un visu  perfekti izdarīt. To ar pilnu atbildības sajūtu saka „Siera klubs” par Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma dalību Jelgavā  Siera svētkos. Audzēkņu uzstāšanās pasākuma atklāšanā, skolotāju Ligitas Šeferes un Sandras Degaines  sapostā "virtuve"  (tika vārītas divas dažādas zupas) Siera restorānā, skolotājas Ineses Bedeices "Lielās draudzīgo sieru plates" gatavošana, - ar to visu klātesošos sirsnīgi un garšīgi uzrunāja RTRIT. Zupās  bija izmantoti gan zīmola "Zaļā karotīte" dārzeņi, gan „Elpa” un PKS „Straupe” sieri. Bija pašu ceptas maizītes, - arī ar sieriem. Ministrs Kaspars  Gerhards visu nogaršoja un atzina par ļoti labu esam. Liels paldies Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma kolektīvam!

   

Siera restorāns

„Siera kubs” organizētajā Siera restorānā ar novadu garšām , kā jau atzīmējām, darbojās septiņas "virtuves". Siera svētki vēl neatklāti, kad pie Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma telts pulcēja daudz cilvēku. Viņus "uzrunāja" skolotāju Indras Vizules un Dzintras Znatnajas gan skaistās tortes, gan pievilcīgās kūciņas. Gatavošanā bagātīgi ņemti „Smiltenes piens” Krēmsiers un „Jaunpils pienotava” biezpiens. Bija ļoti garšīgi. Domājams, ka kandavnieces būtu iztirgojušas vēl tikpat daudz! Siera svētkos piedalījās ari Kandavas Lauksaimniecības tehnikuma Saulaines strukturālā vienība - profesionālā vidusskola, piedāvājot dažādus siera salātus, kuros izmantoti „Smiltenes piens”, PKS „Straupe”, „Jaunpils pienotava” un „Dundagas pienotava” sieri. Arī- skaisti un garšīgi!

   

Gardie siera ēdieni

Slavēšanas vērti Jelgava Siera svētkos bija Ogres tehnikums un „Ēmužas” "restorāni". Ogres tehnikuma skolotājas Māra Strazdiņa un Gita Kalnageidāne piedāvāja sāļās tortes. To gatavošanā izmantoti „Smiltenes piens” Holandes siers un „Elpas” Kazdangas sieri. Aivars Varņeckis, kurš pārstāvēja gan savas „Ēmužas”, gan Kuldīgas tehnoloģiju un tūrisma tehnikumu, cepa. sautēja un grilēja. Viņa ēdienkartē bija pamatēdieni. To izvēle bija liela, un izmantoto sieru sortiments plašs : „Elpa”,   „Talsu piensaimnieks”, „Limbažu siers”   un „Jaunpils pienotava” ražotie sieri.

   

Spēkavīru spēks

Siera svētus kuplināja un jo īpaši interesantus vērta divi spēkavīri,- slavenības , kas patiesībā ir vienkārši un jauki cilvēki. Lūk, Latvijas vairākkārtējais čempions Didzis Zariņš un pasaules čempions Māris Juzups. Fotoattēli pasaka priekšā, ko viņi darīja. Svētku apmeklētājiem, īpaši bērniem, viss redzētais ļoti patika. Meitenītes pat uzdrošinājās pacelt Limbažu siera "Grande Duro" 22 kg smago rituli. Didzis palīdzēja, un tad izdevās! 15  tonnu smago piena mašīnu gan neviens no skatītāju pulka nepieteicās pat pakustināt!.

   
...............................................................................................................................................................................................................................................................