Ražojam un ēdam vairāk sieru un biezpienu

 

 

 

Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem 2020. gads noslēdzies labāk, nekā varēja domāt, dzīvojot un strādājot pandēmijas apstākļos.
„Ar prieku informēju, ka par 7 % pieaudzis saražotā siera un biezpiena daudzums. Kopā – 54 tūkst. tonnu, un ir sasniegts jauns rekords (2019. gadā bija 50,5 tūkst, tonnu).  Turpina palielināties šo produktu patēriņš uz 1 iedzīvotāju, un 2020. gadā pēc provizoriskiem datiem katrs esam apēduši 21,5 kg siera un biezpiena, kas ir par 2 % vairāk nekā 2019. gadā. Kopā Latvijas iedzīvotāju galdā bijušas 41,1 tūkst. tonnu siera un biezpiena. Kopš 2002. gada Latvijā siera patēriņš uz 1 iedzīvotāju gadā ir gandrīz trīskāršojies.Tā kā par 3 % ir samazinājies importēto produktu daudzums, secinām, ka uzturā esam vairāk lietojuši savu uzņēmumu sieru un biezpienu, un tas ir apsveicams fakts. Kopš 2017. gada importēto produktu līnija auga un auga (pat līdz 7 % gadā), bet nu ir ievērojams kritums. Cilvēki atgriežas pie Latvijā ražotajām kvalitatīvām un veselīgām vērtībām,”
Atsevišķs stāsts ir par siera un biezpiena eksportu. Bijām apraduši, ka kopš 2015. gada šo produktu eksports ievērojami auga. Ja salīdzinām 2014. gadu ar pērno, eksportētā siera un biezpiena daudzums ir gandrīz divkāršojies. Un, ja ne sarežģītās situācijas Latvijā, Eiropā un pasaulē, tad arī 2020. gads būtu bijis ar pluss zīmi. Diemžēl – nav, ir neliels eksporta kritums, un šis fakts ir objektīvs.
2019. gadā Latvijas piena pārstrādes uzņēmumi eksportēja 29,3 tūkst. tonnu siera un biezpiena, bet 2020. gadā – 29,2 tūkst. tonnu, kas ir par 0,5 % mazāk. Visvairāk eksportēts Čedaras siers , - sastāda 47 % no kopējā daudzuma, bet salīdzinājumā ar 2019. gadu – tomēr par
5 % mazāk. Biezpiena eksports 2020. gadā pieaudzis par – 12 %.
Samazinājies eksportētās „Mozzarellas” daudzums, kas droši vien izskaidrojams ar faktu, ka Eiropas valstīs, tāpat kā pie mums, nestrādā sabiedriskās ēdināšanas iestādes.
Kuri ir nozīmīgākie ārvalstu tirgi? Vācija no Latvijas iepirkusi 13 tūkst tonnu siera, Nīderlande – 4,5 tūkst. tonnu, tad seko Igaunija, Lietuva u.c. Par 13 % pieaudzis siera eksports uz Poliju, par 23 % – uz Dāniju, bet  – vislielākais uzrāviens bijis uz Ukrainu un Saūda Arābiju
Jāuzteic AS „Jaunpils pienotava”. Uzņēmums 2020. gadā strauji paplašinājis eksporta tirgu, un pērn salīdzinājumā ar 2019. gadu eksporta pieaugums ir vairāk nekā 20 %, naudas izteiksmē – 5 milj. eiro. Ražošanu uzņēmums palielinājis par 20 %, piena pārstrādi par 12 %.
Lielveikalu plauktos 2020. gadā nedalītu pircēju uzmanību piesaistīja AS „Smiltenes piens” produkcija: sieri, biezpiena tortītes, jogurti… Smilteniešiem slavējams saražotā siera apjoms, un pieaugums salīdzinājumā ar 2019. gadu ir 12,8 procenti. Katru gadu AS „Smiltenes piens” mūs lutina ar jauniem sieriem, 2020. gadā sortimenta paplašinājumā ir sieri „Smiltene”, BIO Krievijas un BIO Holandes. Daudzveidota sieru pasniegšana pircējiem, - palielinājies šķēlēs fasēto sieru sortiments, kā arī ievērības cienīgi ir pievilcīgie, mūsdienīgie iepakojumi.
Ar plus zīmi strādājis AS „Talsu piensaimnieks”: 2020. gadā salīdzinājumā ar 2019. gadu par 10 % iepirkts un pārstrādāts vairāk piena, līdz ar to saražots lielāks produkcijas daudzums. Apgrozījums pieaudzis par 2 %. Gada nogalē nodota ekspluatācijā jaunā piena fasēšanas līnija „Tetrapak”.