SIERA SVĒTKU LABĀ PĒCGARŠA

Siera svētku labā pēcgarša        

Biedrības „Siera klubs” gada vērienīgākais notikums „Latvijas novadu Siera diena” izskanējis. Svētki kā siera rituļi izripināti pa Latvijas lielākajām pilsētām: būts Preiļos, Limbažos, Smiltenē, Rīgā, Ventspilī, Liepājā, Kuldīgā, Mālpilī, Valmierā, Cēsīs… Nupat – 4. augstā, sierus cildinājām Latgales sirdī Rēzeknē kopā ar pilsētas svētkiem. Nozīmīgais pasākums notika jau sešpadsmito reizi, lepojamies, ka siera ražotāji tik ilgi spējuši saglabāt šādu pagodinājumu lieliskajam produktam – sieram un tā patērētājiem.
„Latvijas novadu Siera diena” organizēta sadarbībā ar Zemkopības ministriju, Rēzeknes pašvaldību un pašvaldības aģentūru „Kultūras un tūrisma centrs”. Svētkus atklājot, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzsvēra, ka „Siera klubs” un piena pārstrādes uzņēmumi var būt gandarīti par sasniegtajiem rezultātiem sieru ražošanā, šķirņu daudzveidībā un gada patēriņā uz 1 iedzīvotāju.

Vēsturiski fakti un cipari!
* 2017. gadā saražotas 44,7 tūkst. tonnu siera (piemēram, 2014. g. – tikai 37,0 tūkst. t).
* 2017. gadā eksportētas 18,4 tūkst tonnas (2014. gadā – 15,2 tūkst. t).
* 2017. gadā 1 iedzīvotājs patērējis 19,4 kg siera (15 gadu laikā patēriņš gandrīz trīskāršojies).
* 2018. gada 1. pusgadā saražotas 23,3 tūkst. tonnas siera, kas ir par 10 % vairāk nekā pērn.
* 2018. gada 1. pusgadā eksporta apjoms pieaudzis par 12 %. Eksportējam uz 47 valstīm. Saprotamāk izsakoties: pusi no saražotā siera apjoma eksportējam.

Svētku garšas
Rēzeknē bija iespēja nogaršot un iegādāties apmēram 70 sieru šķirnes un veidus. Ne tikai dižtirgū, bet arī sieru meistardarbnīcā, ēdienos, dāvanās, sacensībās un konkursos satikās AS „Smiltenes piens”, AS „Jaunpils pienotava”, AS „Limbažu siers”, PKS „Straupe”, AS „Talsu piensaimnieks”, AS „Lazdonas piensaimnieks”, SIA „ELPA, zemnieku saimniecību „Vecsiljāņi” un citu ražotāju produkti.
Svētku programma bija plaša un daudzpusīga, interesanta gan lieliem, gan maziem apmeklētājiem.
Baudījām „Latgolys golds” vadītāja Andra Mejiera vārīto seno latgaļu zupu ar kāļiem, bebra gaļu un Smiltenes sieriem. Pavārs Haralds Saušs gatavoja gardus siera pamatēdienus: sieru cepa un grilēja, tā kārtējo reizi pierādot, ka tas sader ar jebkuru produktu.
„Latvijas govju parāde”
Latvijas novadu Siera dienas viens no pasākumiem bija "Latvijas govju parādes" atklāšana. Svētku vadītājas Laura un Anna pastāstīja, ka Gotiņas ir Siera kluba  un Ogres tehnikuma ideja, kuru īstenoja  mākslas vidusskolu un profesionālo tehnikumu audzēkņi. Konkursa darbi atceļojuši uz Rēzekni, bet galvenā to izrādīšanās būs 8.septembrī Latvijas simtgades  pasākumā "Lauki ienāk pilsētā" , kas notiks Rīgā, Krastmalā. Šos  vērienīgos svētkus organizē fonds "Latvijas Lauksaimniecības attīstībai". Fonds ir arī "Gotiņu parādes" atbalstītājs. Siera klubam gotiņas "sapost"palīdzēja arī AS "Jaunpils pienotava" un SIA "Jēkabpils piena kombināts", par to uzņēmumiem liels paldies. Rēzeknē Gotiņu parādei pievienojās dzīva gotiņa - Brūnīte Sierainīte no  PKS "Straupe" un visus cienāja ar svētku ģenerālsponsora  konfektēm "Gotiņa". Gotiņu parādē klātesošos uzrunāja Ogres tehnikuma direktore Ilze Brante, Jaunpils pienotavas valdes priekšsēdētājs  Viesturs Krilovs, Jēkabpils piena kombināta direktors Aigars Spēks. Pasākumu kuplināja Ogres tehnikuma muzikālais sveiciens.  Svētku vadītājas vēlēja, lai mums
vienmēr pietiek baltā un smaržīgā pieniņa.
Sieru karvings
Pirmo reizi Latvijā sevi lepni pieteica sieru karvings jeb sieru dekoratīvā griešana. Tā ir sarežģīta māksla, kas bija slavena tālā pagātnē, tad – nepamatoti aizmirsta, un nu atkal ziedos un ornamentos uzplauka Rēzeknē. Šo mākslu pārzina Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotāja Irina Duvanova, un viņa savā prasmē dalījās ar Siera svētku apmeklētājiem, izdaiļojot Limbažu „Sole Grosso” rituli, Smiltenes Holandes siera kluci, Straupes Jāņu sieru, kā arī Jaunpils un Talsu sierus. Irina interesentiem parādīja „pirmos soļus” karvingā, uzsverot, ka galvenais ir roku veiklība un pacietība.
Krāšņums siera  platēs
Ar bagātīgām siera platēm visus pārsteidza pavāre Ilva Liepniece. Ilva dzīvo un strādā Aucē, taču viņas dzimtā puse ir Jersika, un Ilva ar lielāko prieku piekrita atbraukt uz Rēzekni. Arī sieru plates ir mākslas darbs – izcila pavāra prāta un roku veikluma sasniegums. Ilvai siera plates bija krāšņas, tajās „ziedēja” Jaunpils, Kazdangas, Smiltenes un Straupes sieru „rozes”. Sieriem neatkārtojamas garšas deva Ilvas gatavotās mērcītes, piemēram, sablenderētas dārza un meža zemenes, pašas gatavotais piparmētru sīrups un liepziedu medus. Svētku apmeklētāji jūsmoja, baudīja un sacīja, ka mājās paši centīsies arī gatavot sieru plates.
Bija lielisks koncerts: dziedāja brāļi Auzāni ar grupu. Nekāda reklāma nevar sacensties ar Ata un Jāņa muzicēšanu, jo nedz dziesmas, nedz akordeona spēli vārdos nevar izteikt.
Stiprinieki
Ļoti gaidījām spēka demonstrējumus piena cisternas vilkšanā. Latvijas divkārtējais čempions spēkavīros  un divkārtējais vicečempions Didzis Zariņš (viņam ir iesauka „Cilvēks akmens”) bez problēmām „devās ceļā”, iejūdzies mašīnai priekšā. Svētku apmeklētāji gavilēja!
Neiztrūkstošs, jau tradicionāls siera svētku pasākums bija sacensības „Rēzeknes stiprinieks” un „Rēzeknes stipriniece”. Vīrieši mērojās spēkiem, izstieptās rokās ceļot 22 kg smago Limbažu  „Grande Duro” rituli, bet sievietes –15 kg smago siera „Sole Grosso” rituli. Sacensību tiesneši bija AS „Limbažu siers” valdes priekšsēdētājs Ēvalds Putniņš un Didzis Zariņš, ierādot, kā parocīgāk rituļus turēt.
Jāsecina, ka Latvijā stiprinieku un stiprinieču spēks iet mazumā. Ja svētkos Limbažos pirms 10 gadiem 22 kg siera rituli pacēla 104 reizes, tad Rēzeknē - „Grande Duro” 61 reizi. Stiprākā sieviete „Sole Grosso” pacēla tikai 21 reizi. Bet varbūt sievietēm nevajag spēku? Sievietēm pietiek būt skaistām un sievišķīgām!
Balvās Limbažu gardais „Grande Duro”.
Ļāvām arī bērniem parādīt savu spēku: sacensībās „Rēzeknes stiprinieciņš”. Viņi cēla svētku ģenerālsponsora PKS „Straupe” ražoto Ķimeņu sieru 4 kg iesaiņojumā. Un bērnu atsaucība piedalīties sacensībās bija liela! Balvās – siers!
Notika arī citas atraktīvas un jautras sacensības, piemēram, „Aklās vistiņas ar sieru un biezpienu.”
Uz redzēšanos Rēzekne!
Neba visu, kas notika „Latvijas novadu Siera dienā” var izstāstīt. Bija tuvi un tāli apmeklētāji, un gan Siera svētki, gan Rēzeknes pilsētas svētki katram spēja dāvāt prieku. Galvenais, - Siera svētki rēzekniešus lutināja pirmo reizi!
Biedrības „Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova:
„Ilgi pošam „Latvijas novadu Siera dienu, un tad visai ātri svētki izskan. Tas nekas! Ikvienam sieram ir garša un pēcgarša. Arī mūsu svētkiem ir garša un pēcgarša, kas vēl ilgi saglabāsies. Laba pēcgarša!
Man bieži jautā, kāpēc „Siera klubs” rīko Siera svētkus. Un atbilde ir nemainīga: šis pasākums ir mūsu gada lielākais un svarīgākais notikums, kad varam tūkstošiem dzirdot, pateikt paldies: gan zemniekiem – piena gādātājiem, gan piena pārstrādes uzņēmumiem, gan siera patērētājiem. Latvijā ir daudz produktu, bet ne visiem ir svētki. Sieram ir! Tas nozīmē, ka siers ir ne tikai garšīgs un veselīgs, bet svarīgs Latvijai kā turības vairotājs, kā mūsu valsts vārda popularizētājs tālu aiz tās robežām.”
Biedrība „Siera klubs” pateicas svētku atbalstītājiem: Zemkopības ministrijai, Rēzeknes pilsētas pašvaldībai un pašvaldības aģentūrai „Kultūras un tūrisma centrs”, ģenerālsponsoram PKS „Straupe”, atbalstītājiem AS „Smiltenes piens”, AS „Jaunpils pienotava”, AS „Limbažu siers”, SIA „ELPA”, PLPKS „Dundaga, SIA „Jēkabpils piena kombināts”, ZS „Vecsiljāņi”, fondam „Latvijas Lauksaimniecības attīstībai”, Latvijas Piensaimnieku centrālai savienībai, Ogres tehnikumam, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumam, AS „Latvijas Mediji”.