Igaunijas un Latvijas siers un kulinārais mantojums

 

 

Igaunijas Nacionālais muzejs Tartu organizēja uzņēmējiem semināru par Igaunijas un Latvijas sieriem, to vēsturi un kulināro mantojumu. No mūsu puses piedalījās Vanda Davidanova (Siera klubs), Ginta Dzerkale (Zemkopības ministrija) un Astra Spalvēna (Latvijas Kultūras institūts). Lekcijas, diskusijas, ekskursijas, igauņu sieru un ēdienu baudīšana, - apmēram tā aizritēja divas vērtīgas dienas.Iegūti draugi un sadarbības partneri, kas būs noderīgi Siera kluba tālākas darbības attīstībā.

Pilsētas vizītkarte ir arī tirgus, unTartu tas mums likās patīkams, varētu sacīt - mājīgs. Visi izkārtotie produkti izskatījās svaigi un kvalitatīvi, ka griibējās vērt vaļā naudas maciņu...Mūs visvairāk interesēja sieri, tie - daudz un dažādi. Un tikai - igauņu ražojumi.

Stundas braucienā no Tartu atrodas Igaunijas piensaimniecības muzejs, kurš aktīvi darbojas kopš 2001.gada. Reklāmas bukletiņā melns uz balta rakstīts: pie mums varēsiet kult sviestu, pagatavot saldos sieriņus un saldējumu, siet Jāņu sieru, to visu nogaršot, arī baudīt Igaunijas sieru, jogurtus un citus piena produktus. Ir arī ekskursija pa muzeja zālēm, kuras ir bagātas ar senlaicīgām piensaimniecības lietām. Tieši tā arī  bija – mēs gatavojām saldējumu un pilnām mutēm ēdām. Brīnišķīgi! Ir raibas jaukas atmiņas. Un viena liela atmiņa, ka Imaverē sien mūsu nacionālo produktu – Jāņu sieru. Piensaimniecības muzeja apmeklētāju lielākais skaits ir jaunieši un bērni, un viņiem svētīgi izzināt, kā strādāja viņu vecvecmāmiņas.

GALERIJA