LĪVIJA BRŪVERE

Livijas Brūves pamatdarbs ir VSIA PIKC "Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikums". Amats atbildīgs - Ēdināšanas pakalpojumu nodaļas vadītāja. Viņu pazīstam arī kā SIA „Biznesa augstskola TURĪBA” pasniedzēju, lektori, arī kā dažādu ar ēdināšanas nozari saistītu konkursu ekspertu komisijas priekšsēdētāju un mācību grāmatu autori. Livija labi pieprot arī pavārmākslu, jo deviņdesmit četros lielos godos ir gājusi par saimnieci. Līdz simtam neizvilka, jo godu saimnieces darbs ir gan atbildīgs, gan smags.
Livijas Brūveres dzimtā puse ir Rundāles novada Pilsrundālē. Viņa bija īsta lauku meitene, palīdzēja vecaimātei – kopa lopiņus, slauca gotiņu, marinēja gurķus, gatavoja biezpienu, sviestu, krējumu. Jau kopš bērnības viņai patika gatavot ēdienus. Vidusskolas gadi pagāja Rīgā. Pēc tam – studijas Latvijas Lauksaimniecības universitātē Pārtikas rūpniecības tehnoloģijas fakultātē, tad – Maskavas Kooperatīvā institūta Pedagoģijas fakultātē. Iegūts arī sociālo zinātņu maģistra grāds un uzsāktas studijas doktorantūrā.
Livija atceras, ka 3. vidusskolā, atšķirībā no citām skolām, 70. gadu sākumā mācīta mājturība. Skolotājas Austras Rumpes – Kaucmindes mājturības skolas absolventes vadībā apgūtas daudzas mājai noderīgas lietas. Īpaša uzmanība veltīta veselīga uztura gatavošanai: pētīta produkta uzturvērtība, kaloritāte, sastādītas ēdienkartes un rēķināta dienas uztura deva, gatavoti gan vienkārši, gan svētku ēdieni. Tas viss dzīvē noderējis.
…Kaut arī Livija vairāk neklāj godu galdus, viņa ir laba saimniece mājās. Pagrabs vienmēr piepildīts ar ievārījumiem, sulām, dārzeņu konserviem. Saldētavā ir saldētas ogas un rabarberi. Savāktas lauku tējas un izžāvēti āboli.

 
Dažas Līvijas receptes

Pildītās ligzdiņas

2 šķēles cūkgaļas karbonādes mīkstuma (2 x 100 g), 2 olas, 50 g sviesta, garšvielas pēc izvēles (melnie pipari, smaržīgie pipari, sāls, muskatrieksts u.c.), taukviela cepšanai, lauru lapas, dilles, burkāni, sīpoli.

Cūkgaļas šķēli izklapē, pārkaisa ar garšvielām, tajā ietin mīksti vārītu olu, un apcep uz pannas taukvielās, līdz zeltainai garoziņai. Liek dziļākā traukā, garšai pievienojot lauru lapas, burkānus, sīpolus, diļļu kātus, pēc  vēlēšanās var pievienot arī garšvielas. Sautē, līdz gaļa ir mīksta. Gatavo veltnīti izņem no sautējamā šķidruma, atdzesē, pārgriež uz pusēm, izņem olas dzeltenumu. Dzeltenumu izberž caur sietu, pievieno mīkstu sviestu, ja vēlas asāku garšu, pievieno mārrutkus, majonēzi un pilda atpakaļ pārgrieztajos veltnīšos. Dekorē ar zaļumiem. Pasniedz kā auksto ēdienu. Cūkgaļas vietā var izmantot teļa vai jaunlopa gaļu.

 

Kārtainie salāti

Pa 200 g burkānu, zaļo zirnīšu, Mālpils siera, kūpinātas vistas gaļas, krabju nūjiņu, konservētas saldās kukurūzas, konservētu šampinjonu, 3 vārītas olas, 400 g majonēzes, kaltēts baziliks, raudene, aromatizētā sāls.

Burkānus un zaļos zirnīšus izvāra un atdzesē. Burkānus, sieru, vistas gaļu, krabju nūjiņas, šampinjonus – sagriež palielos kubiņos. Lēzenā traukā liek kārtām sagrieztos produktus, katrai kārtai pārkaisa garšvielas un pārlej ar majonēzi. Produktu secību izvēlas pēc savas gaumes. Pēdējo kārtu pārlej ar majonēzi un rotā ar zaļumiem un salātos esošajiem produktiem.

 

Burkānu salāti ( ziemas variants)

Pa 200 g burkānu, marinētu gurķu un sīpolloku, majonēze – pēc vajadzības, sāls.

Izvārītus burkānus un marinētus gurķus sagriež kubiņos. Sīpollokus sasmalcina. Visus produktus sajauc, pievieno majonēzi un pēc nepieciešamības sāli. Pasniedzot dekorē ar sīpollokiem.

 

Kārtainā želeja

Pēc vēlēšanās pagatavo 2 vai 3 dažādu krāsu želejas vienādā daudzumā – ābolu, piena, jāņogu, upeņu, dzērveņu, piparmētru.

1 kg želejas pagatavošanai nepieciešams: 800 g sulas, piens vai līdz vēlamajai garšai sagatavots sīrups, 100 g cukura, 30 g pulverveida želatīna (var izmantot želatīna plāksnītes – tad jāņem vērā plāksnīšu svars, uz kādu tilpumu tas paredzēts).

Pulverveida želatīnu uzbriedina aukstā ūdenī. Uzvāra sulu vai pienu, pievieno cukuru, karsē, līdz tas izšķīst. Katlu noņem no plīts, nedaudz padzesē un pa daļām pievieno uzbriedināto želatīnu. Ja izmanto plāksnīšu želatīnu, to pievieno samitrinātu bez uzbriedināšanas. Želeju atdzesē.
Stikla porciju trauciņos (var izmantot glāzes) ielej plānu kārtiņu vienas krāsas želeju (~ 2 mm), liek vēsumā, lai sastingst. Tad uzlej nākošo atšķirīgas krāsas želeju, un atkal sarecina. Tā rīkojas, līdz sasniegts vēlamais trauka piepildījums atbilstoši porcijas lielumam. Pasniedz ar putukrējumu, rotā ar veselām ogām,  no kurām gatavota želeja, vai piparmētru.

 

Pildīti riekstiņi

300 g miltu, 200 g sviesta, 100 g cukura, 2 olas, naža gals sāls.

Pagatavo smilšu mīklu. To uz īsu brīdi liek vēsumā, tad liek riekstiņu vai cita veida formiņās, cep, atdzesē un pilda.

Pildījumam: žāvēti āboli, marmelādes konfektes, konfektes „Upeņu”, „Citrons” vai tamlīdzīgas – vienādos daudzumos.

Žāvētos ābolus izmērcē aukstā ūdenī. Visus produktus izmaļ gaļas mašīnā un sajauc vienmērīgā masā, ar kuru pilda izceptos riekstiņus.

 

Ātrie cepumi

250 g margarīna, 500 g skāba krējuma, 500 g kviešu miltu, naža gals sāls, ola cepumu pārsmērēšanai.

Margarīnu ledusskapī atdzesē (var pat uz īsu brīdi ielikt saldētavā), sarīvē uz rupjās sakņu rīves, pievieno krējumu, miltus, sāli un veikli samīca veltnējamas konsistences mīklu. To liek uz īsu brīdi ledusskapī. No mīklas var cept gan saldus cepumus, gan sāļus cepumus vai pīrādziņus.
Vēsu mīklu izveltnē ~ 2 mm biezu. Cepumiem to griež 5 cm sloksnēs, tās savukārt griež trīsstūrīšos, platākajā malā liek pildījumu un tin, sākot no platākās malas. Liek uz plāts, pārsmērē ar olu un cep. Pildījumam var izmantot marmelādi, ābolus, sukādes, sieru. Pīrādziņiem uz izveltnētās mīklas liek pildījumu, pārloka mīklu un ar apaļu formiņu vai glāzi izspiež pīrādziņus, liek uz plāts, pārsmērē ar olu un cep. Pildījumam ieteicams izmantot vārītu maltu gaļu.

 

 
atn