IZBRAUKUMA VALDES SĒDE

 

Sasveicināmies ar Talsiem
“Siera kluba” paplašinātā valdes sēde izbraukumā bija ieplānota Talsu novada “Ēmužās”, kur saimnieko mūsu valdes loceklis Aivars Varņeckis. Dalībnieki (Rīgas TRIT, Ogres tehnikums, “Smiltenes piens”, Kuldīgas tehnoloģiju un tūrisma tehnikums, ZS "Juri" no Rušonas vadība, īsinādami ceļu līdz gala mērķim piestāja Talsos. Gandrīz 2 stundu  ekskursija pa pilsētu, klausoties gides Ineses Menteres interesantos stāstus, bija jauka un izzinoša. Atmiņai - raksturīgākās fotogrāfijas.

Valgales dzirnavās
“Siera klubs” grupa devās uz Valdgales dzirnavām, kur saimnieko itāļu būvinženieris un arhitekts Džuzepe Rikardo. Kaut vairāk būtu šādu ārzemnieku, kuri nes lielu labumu Latvijai. Džuzepes kungs atjaunojis dzirnavas, ieguldot lielus līdzekļus. Valdgales dzirnavas bija daļa no Valdgales muižas kompleksa, kas piederēja baronu fon Firksu dzimtai, tad pārgāja Rikardo īpašumā. Džuzepe lieliski runā latviešu valodā, pārzina vēsturi, ir atraktīvs, ar humora dzirksti. Mums patika  viņa stāstījums, garšoja cepumi un konfektes, sildīja krāsniņa un Džuzepes sirsnība. No augšstāva balkona paveras skaists skats uz apkārtni. Dzirnavas atrodas tikai 3 km attālumā no Talsiem. 

Valdemārpils
Valdemārpils ir  maza pilsētiņa, pa tās galveno ielu izstaigājām no sākuma līdz galam. Krišjāņa Valdemāra piemineklis, baznīca, veikals, vēsturiska ēka - Ārlavas pagasta lauksaimniecības biedrības nams, -svarīgi punkti, taču mums sirdī un prātā  palika divi objekti : Sasmakas Elku dižliepa un Ārlavas mazbānītis ar tā fantastisko radītāju Igurdu Baņķi. Liepa apkārtmērā 8 m, tā iestādīta 1770.gadā, resnākā liepa Baltijā. Pretī liepai aizmirstā Sasmakas muižas pils. Par Igurdu Baņķi (Meistaru meistars Latvijā), par bānīti un retro auto, par fantastisko labirintu, dzīves gudrībām un pieredzi var rakstīt romānu. Piepildīti ar pārdomām un pozitīvām emocijām, devāmies uz estrādi Sasmakas ezera krastā. Tur jauks pārsteigums - dzērām liepziedu tēju, baudījām “Talsu piensaimnieks” "Piena bodes" gardumus un “Smiltenes piens” sieru.

Vakars un rīts “Ēmužās”
“Ēmužās” “Siera klubs” svinēja “Smiltenes piens” valdes priekšsēdētājas Ilzes Bogdanovas jubileju. Silti, sirsnīgi, koši. Pēc tam – Aivara Varņecka piedāvātās vakariņas. Tad - pirtī iešana, ogu un augļu sulu  želejkonfekšu degustācija. Par meistarklasi fondī gatavošanā būs atsevišķs stāsts. Mājā klusums ienāca krietni pēc pusnakts. Laika īsināšanai vakara gaitā “Ēmužās”  organizēja semināru "Viss notiek ap vienu katlu", un tas bija ugunspods jeb fondī. Teorija no Vandas, “Jaunpils pienotavas” sierus grieza Aivars, kausēja Mārtiņš. Tas ir brīnišķīgs rituāls, kuram pirmsākums 17.gs. Mongolijā. Tomēr uzskata, ka fondī dzimtene ir Šveice. Bija garšīgi. Piedevas - ļoti daudzveidīgas. Vairāki "semināristi" fondī baudīja pirmo reizi. Paldies gatavotājiem, paldies “Jaunpils pienotavai”. Mūsu grupa nākamā rītā gatava doties tālāk. Bet vispirms brokastis - "Ēmužas" virtuve uzmodās agri. Aivars Varņeckis un Mārtiņš atkal vārīja un cepa. Vislielākā piekrišana  bija kartupeļu pankūkām ar sieru. Tad brītiņu veltījām apkārtnei un devāmies ceļā. Paldies “Ēmužām” un saimniekiem Ilonai un Aivaram Varņeckiem!

Piena sētā
Gardēžiem pieder pasaule! Pēc ekskursijas Nurmuižas pils kompleksā daļa dalībnieku ierosināja atgriezties “Talsu piensaimnieks” simpātiskajā  veikaliņā "Piena sēta". Iepirkties! Tur ir piena produktu un konditorejas labumu pārpilnība. Vanda Davidanova : "Nu, es saprotu, kāpēc uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Dainis Norenbergs, kad viņu apciemoju, mani  cienā ar kūkām "Napoleons". Kaut ko tik gardu, mutē kūstošu nekur citur neesmu baudījusi." Veikaliņā visam ir augsta raudze. Saprotams, tiek izmantoti Talsu svaigie produkti: krējums, piens, sviests, biezpiens, sieri. Protams, ka pirkām!  Pilnus tīklus vedām uz Rīgu!

Rideļu dzirnavās
“Siera klubs” Rideļu dzirnavas apskatīja dzirnavu "saimnieka" melnā Minčuka pavadībā. Kur dzirnavas, tur milti, un tad daudz pankūku.,  kuras pildītas ar biezpienu, sieru, putukrējumu, augļiem... Uz Rideļu dzirnavu tiltiņa fotogrāfija, - atvadāmies no rudens. Tā arī bija, jo trīs dienas vēlāk pa  Latviju jau joņoja Sniega mātes kamanas.

...............................................................................................................................................................................................................................................................