Latvijas novadu siera diena 2022 SMILTENĒ

 


Siera svētki notika 2022. gada 16. jūlijā Smiltenē, Promenādē pie Tepera ezera. Pasākumu  atklāja zemkopības ministra Kaspara Gerharda biroja vadītājs Jānis Eglīts. Pēc tam apsveikumi, ziedi, dziesmas, Zemkopības ministrijas augstākie apbalvojumi –  Atzinības raksti. Kopbildē (no kreisās) : Armands Kovaldins, „Smiltenes piens” padomes priekšsēdētājs, Jānis Šolks, Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs, Viesturs Krilovs, „Jaunpils pienotava” rūpnīcas vadītājs, Imants Balodis, PKS „Straupe” valdes priekšsēdētājs, Edgars Avotiņš, Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, Ilze Bogdanova, „Smiltenes piens” valdes priekšsēdētāja, Elvīra Utināne, „Lazdonas piensaimnieks” valdes priekšsēdētāja, Vanda Davidanova, biedrības „Siera klubs” valdes priekšsēdētāja, Jānis Eglīts, zemkopības ministra Kaspara Gerharda biroja vadītājs, Ilze Brante, Ogres tehnikuma direktore, Dace Rozentāle, Kandavas lauksaimniecības tehnikuma direktore, Māris Legzdiņš, „Malevs” jeb Sierštelle valdes priekšsēdētājs.

Siera tortu parāde
"Latvijas novadu Siera dienas" krāšņa rota bija pasākums  "Siera tortu parāde". Cita par citu izteiksmīgākas, cita par citu kārdinošākas, - tādas bija 28  tortes, kuras cepa  bērnudārza "Pīlādzītis" (Auce) pavāre Ilva Liepniece, pavāre un konditore no Rīgas Astrīda Čeppe, Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotājas Ligita Šefere un Līga Rugāja, Ogres tehnikuma konditores Ieva Pakalne un Ieva Tautere,   Smiltenes tehnikuma skolotāja Inese Bediķe, konditore no Dobele Česlava Ķizakova, Aizkraukles profesionālās vidusskolas skolotāja Dzintra Ciša, žurnāliste no Smiltenes Sarmīte Ozola, Bebrenes vispārizglītojošās un profesionālās vidusskolas skolotāja Anita Jakubāne, SIA „SierŠtelle” konditore Dina Gīra, AS „Smiltenes piens” meistares. Ilvai, Inesei un Smiltenes piena meistarēm īpašs paldies par tortēm ar jubilāru logo un gadskaitļiem. Visās tortēs izmantots Smiltenes Krēmsiers. Bija arī citi varianti: Krēmsiers saputots ar Jaunpils, Talsu, Rankas sieriem. Bija arī tortes ar „Lazdonas piensaimnieka” biezpienu.

Siera karaļa kroņa maiņas ceremonija
Gadā reizi (tā kopš 2005. gada) Siera Karaļa kronis ceļo no viena uzņēmuma pie cita. Kā zinām, Latvijā par Siera karali ir kronēts Jāņu siers, - tāds vienīgais pasaulē. Pērn Karaļa kroni saņēma AS : Lazdonas piensaimnieks” Jāņu siers. Šogad Siera svētkos Smiltenē „:Lazdonas piensaimnieka” vadītāja Elvīra Utināne to pasniedza PKS „Straupe” valdes priekšsēdētājam Imantam Balodim. PKS „Straupe” no „Siera kluba” saņēma Pagodinājuma rakstu par gardāko Jāņu sieru.

Šovs „STARO SIERI”
Svētkos Smiltenē „Siera klubs”  ēdienu burvji  - Rīgas Tūrisma un radošās industrijas skolotāja, pavāre, godu saimniece, ēdienu mākslinieciskā noformētāja Inese Bedeice  un restorāna „Vairāk saules” šefpavārs un viens no izcilākajiem semināru vadītājiem Tomass Godiņš vairākas stundas cienāja šova "Staro sieri" apmeklētājus.Staroja sieri! Staroja Inese un Tomass, un ēdienu baudītāji! .Gatavojot visdažādākos ēdienus, tika izmantoti „Smiltenes piens”, „Jaunpils pienotava”, 
PKS „Straupe”, „Lazdonas piensaimnieks”, „Talsu piensaimnieks”, „SierŠtelle”, un „Rankas piens” sieri, biezpiens, sviests, kefīrs, kā arī citi produkti, jo siers ēdienos sader ar visiem labumiem. Viesiem garšoja! Inese un Tomass stāstīja  par sieru īpašībām, kā tie "uzvedas" uz pannas, katlā... Šova noslēgumā Inese un Tomass no mazām siermaizītēm uzbūra „Siera kluba” jubilejas ciparu.Paldies! Bija tik skaisti un garšīgi. Neviens nepagāja garām "Sieru radošajai darbnīcai". 

Konkurss „Cepu, cepu cepumiņu”
Siera svētku ietvaros notika „Jaunpils pienotava” pieteiktais konkurss "Cepu siera cepumiņu". Piedalījās gandrīz visas kundzes un jaunkundzes  –  "Siera tortu parādes" dalībnieces, kā arī Fišeru ģimene no Dobeles. Liela bija dažādība, jo konkursantes katra iesniedza pat 6 cepumu veidus. Visi garšīgi, izskatīgi, visos Jaunpils ražotie sieri. Malači! Protams, žūrijas vadītājs bija „Jaunpils pienotava”  rūpnīcas vadītājs Viesturs Krilovs. 1.vieta piešķirta Ilvai Liepniecei (Auce), 2.vieta Astrīdai Čeppei (Rīga), 3.vieta  –  Anitai Jakubānei  (Bebrene).Balvas, pateicības, diplomi –  viss konkursantēm par izdomu, centību, jaunradi un darbu. Konkurss skaisti kuplināja Siera svētku programmu. Receptes savāktas, varbūt taps lielražošanā jauni siera cepumi.

Sieru skaistumplate
Pēdējo gadu "Latvijas novadu Siera dienā" „Siera kluba” svētku programmā ir iekļautas sieru skaistumplates. Vanda Davidanova : –  Mums gribas palepoties un parādīt plašai publikai, ka siers ir ne tikai izcils produkts, bet arī mākslas darbs, ko radījuši siera meistari. Šogad Smiltenē siera plati gatavoja  Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma skolotāja Irina Duvanova , palīdzēja Smiltenes tehnikuma audzēknes. Platē „Smiltenes piens”,„Jaunpils pienotava”, „Talsu piensaimnieks”, „Rankas piens”, „Sierštelle”, PKS „Straupe” un „Lazdonas piensaimnieks” sieri. Irina Jaunpils sieru "Guni", Rankas sieru "Valmieras" un Talsu sarkanos ritulīšus karvinga tehnikā pārvērta ziedos. Plate bija „Siera kluba” dāvana Smiltenei pilsētas svētkos, precīzāk  –  Smiltenes ļaudīm. Vairākkārt esam sacījuši, ka sieru skaistumam īss, bet ļoti garšīgs mūžs. Paldies, Irina! Būs ko atcerēties!

...............................................................................................................................................................................................................................................................