Sieram – vēl augstāku veiksmes ceļu

Ir balta piena jūra,
Kurā var liet un smelt,
Kā mūžīgs brīnums,
Ko galdā celt.

Ir dzeltena siera saule,
Ko gardās šķēlēs griezt,
Tik senu kā pasaule
To joprojām azaidā sniedz.

Piens un Siers iet cilvēka gaitu
Ar darba soli smagu,
Ar zāles un ziedu smaržu,
Solot ik dienu labu.

1.rindā: Gotiņa, biedrības „Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova un Pelīte.
2.rindā no kreisās uz labo pusi: svētku vadītāja Laura Zaharova, PLPKS ”Dundaga” valdes priekšsēdētājs Guntis Pirvits, PKS „Straupe” valdes priekšsēdētājs Imants Balodis, SIA „ELPA” valdes priekšsēdētājs Gundars Sisenis, Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks, Skrundas novada domes deputāte Gunta Stepanova, SIA „Mālpils piensaimnieks” ražošanas vadītājs Rolands Jomerts, Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa, AS „Limbažu siers” valdes priekšsēdētājs Ēvalds Putniņš, AS „Jaunpils pienotava” valdes priekšsēdētājs Viesturs Krilovs un svētku vadītāja Beāte Zirdziņa.

 

18.jūlijā notika Kuldīgā izskanēja biedrības „Siera klubs” organizētais gada svarīgākais pasākums „Latvijas novadu Siera diena”. Svētki notika jau trīspadsmito reizi, tiem ir interesanta vēsture un skaistas tradīcijas.
„Šajā dienā kopā lepojas gandrīz visi Latvijā ražotie sieri, piena pārstrādes uzņēmumu vadītāji un daudzi tūkstoši siera cienītāji – patērētāji. Uzskatām, ka Siera svētkos, tāpat kā pirms Līgo, tiek nopirkts vislielākais daudzums siera,” vērtē biedrības „Siera klubs” vadītāja Vanda Davidanova.
Kuldīgā dižtirgū, dižmielastā, sacensību un konkursu balvās satikās SIA „ELPA”, AS „Talsu piensaimnieks:”, AS „Jaunpils pienotava”, AS „Smiltenes piens”, PLPKS „Dundaga”, PKS „Straupe”, AS „Lazdonas piensaimnieks”, SIA „Mālpils piensaimnieks”, kā arī zemnieku saimniecību Vecsiljāņi”, „Birznieki”. „Blūdži”, „Jaundimdāni”, „Timbras” un „Strēlnieki” sieri, kopā – vairāk nekā 80 šķirnes un veidi! Bija arī citu piena produktu izvēle – biezpiens, sviests, saldējums, skābpiena dzērieni.
Dižmielastā kurzemnieki, Latvijā pazīstami pavāri Gunta Stepanova un Aivars Verņeckis gatavoja dažādus ēdienus ar sieru: zupu, siera vīstoklīšus bekona šķēlēs un saldās tortes.
Svētku atklāšanā sirsnīgas uzrunas teica Kuldīgas novada domes priekšsēdētāja Inga Bērziņa, Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks un uzņēmumu vadītāji. „Siera kluba” valde pateicās par atbalstu svētku rīkošanā Zemkopības ministrijai un Kuldīgas Kultūras centram. Un tad… visiem par lielu pārsteigumu gaisā augstā lidojumā pacēlās dzeltens siera ritulis.
„Lai šis brīnums – lidojošais ritulis simbolizē Latvijā  saražotajam sieram vēl augstāku un platāku veiksmes ceļu pie patērētājiem gan pašu zemē, gan citās tuvās un tālās valstīs,” vēlēja Vanda Davidanova.
Svētku laikā notika Siera karaļa Ķimeņu siera kroņa maiņas ceremonija: PKS „Straupe” valdes  priekšsēdētājs Imants Balodis kroni pasniedza AS „Jaunpils pienotava” valdes priekšsēdētājam Viesturam Krilovam. AS „Jaunpils pienotava” šogad pievienojās sešiem uzņēmumiem, kuri jau ražo Ķimeņu sieru.
Necerēti liela piekrišana bija siera rituļa ripināšanai no kalna pa 40 m garu, diezgan stāvu trasi. Cits aiz cita steidzās jauni, spēcīgi puiši rāpties pa „Umurkumura” stabu, kuram vienā galā bija uzkarināti maisiņi ar balvām – sieru.
Kārdinošas šķita sviesta kulšanas sacensības. Piecās trīslitru burkās bija ieliets krējums, un, burkas kratot, kā to darīja senos laikos, vajadzēja iegūt sviestu. Pēc 20 minūšu smagas „cīņas”, slaukot sviedrus, pirmais sviestu sakūla Henrijs Žakarītis no Skrundas.
Pat ar zelta spalvu nav iespējams aprakstīt dziesmu skaisto skanējumu, deju soļu vieglumu, tērpu krāšņumu un mūzikas burvīgumu, ko klātesošajiem sniedza mākslinieki: mūzikas un modes studija „Mona”, grupa „JARO” no Čehijas, kuldīdznieku saksofonisti, deju kopas „Venta” (Kuldīga), PINE (Lietuva), „ELK”(Polija) un mūziķi no Rīgas „Pažarnieku DIXI”. Ievērības cienīgi bija vadītāji: Pieniņš – Laura un Sviestiņš – Beāte no Jūrmalas, Pelīte – Kristiāna no Kuldīgas un Gotiņa – Rinalds no Mālpils. Visur viņi bija klāt, visu uzspēja, visu noorganizēja.
„Siera klubs” ilgi un nopietni  gatavojās svētkiem, diemžēl tie aizripoja ātri kā siera rituļi… Tomēr svētku prieks ir palicis un visus vēl ilgi sildīs.

Siera ritulis kā saule un piens,
kā zeme un miers.
Smaržo no ievām līdz ābelēm,
ceriņiem,
liepām,
smaržo pat rudenī, ziemā,
smaržo atkal līdz ievām un jāņuzālēm,
un tā gadu tūkstošiem cauri,  
gadu tūkstošiem pāri.  

 
atp