Preses konference svētku „Latvijas novadu Siera diena” sakarā

12. jūnijā biedrība „Siera klubs” organizēja Preses konferenci svētku „Latvijas novadu Siera diena 2014” sakarā. Preses konferenci atklāja „Siera kluba” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova, norādot, ka „Latvijas novadu Siera diena” ir biedrības „Siera klubs” lielākais gada pasākums – krāšņs  un garšīgs. Tie ir lielākie svētki siera ražotājiem un siera baudītājiem. Siera diena ir svinēta jau 12 gadus, - kopš biedrības dibināšanas. Ar šo pasākumu pieskandēta Rīga, Preiļi, Smiltene, Limbaži, Madona, Valmiera, Mālpils… Nu atkal izvēlēta Valmiera!
„Latvijas novadu Siera dienai” ir paliekoša vēsture, kuru apmeklētāji joprojām atceras: ir ripināti mazi un lieli siera rituļi, pīti siera vainagi, celti siera kalni, atklāts piemineklis „Siera dimants” un sešas skulptūras izcilākajiem sieriem, ceptas pustonnīgas siera tortes.
Kas interesants būs šogad? V.Davidanova pastāstīja, ka svētkos vienmēr ir iespēja nogaršot un iegādāties daudzus un dažādus sierus, tāpēc svētku svarīga daļa būs DIŽTIRGUS ar vairāk nekā 40 sieru šķirnēm, gatavotām gan no govs, gan kazas piena.
Būs izcepta 150 metrus gara siermaize – tā „Siera kluba” un „Latvijas Maiznieku biedrības” kopdarbs. Siermaizē būs izmantots AS „Smiltenes piens” Krievijas un Holandes siers, un tā rotāta ar LKPKS „Dundaga” siera „Taizelis” bizītēm. Siermaizē būs ieceptas „laimītes”, kuriem tās tiks, tie saņems balvas.
Tradicionāls ēdiens svētkos ir siera zupa, un zupas ir ļoti dažādas. Šogad vārīsim siera un alus zupu. Neatkārtojamu garšu ēdienam dos AS „Valmieras piens” Ķimeņu siers un gaišais alus.
Kurš gan negribēs pagaršot un salīdzināt pankūkas no dzēriena „Piena spēks”, kazas un kamieļmātes piena.
AS „Smiltenes piens” ražotā dzēriena „Piena spēks” un kazas piena pankūkas ceps ZS „Ēmužas” īpašnieks un šefpavārs Aivars Varņeckis, bet kamieļmātes piena pankūkas – atpūtas kompleksa „Rakši” pavāri. Pankūkas būs pildītas ar SIA „Mālpils piensaimnieks” Mālpils sieru un SIA „EDAKS” Muižas sieru.
Būs baudāmi arī dzēriena „Piena spēks” un dažādu ogu veselības kokteiļi.
Siera svētkos noskaidros, kurš būs lielākais siera ēdājs un piena dzērājs. Sacensībās varēs piedalīties 10 „lielākie vēderi”. Katram – 1 kg SIA „ELPA” četru veidu Kazdangas sieri un 1 litrs PKS „Straupe” gardā piena. Desmit minūtēs vajadzēs censties visu notiesāt. Balvā – kaste ar Kazdangas sieru un Straupes Ķimeņu sieru!
Sacensībās „Lēciens siera zābaciņā” savu veiklību un izturību pārbaudīs jaunkundzes un kundzes: lēks uz vienas kājas, dziedot dziesmiņu. Visgarākās distances trijām veicējām balvā AS „Lazdonas piensaimnieks” kastes ar sieru un citiem piena gardumiem.
Kā vienmēr – ar nepacietību visi gaidīs sacensības siera rituļu un kluču celšanā „Valmieras stipriniece” un „Valmieras stiprinieks”. Sievietes cels 6 kg smagu siera kluci, bet vīrieši cels 20 kg smagus AS „Valmieras piens” Ķimeņu siera rituļus.
Svētku apmeklētājus priecēs trīs koncerti: dziedās Valmieras audzēkņu džeza grupa (vad. Monta Tupčijenko), Kristīne Šomase un Miks Dukurs ar grupu.
Biedrības „Siera klubs” organizētā pasākuma sadarbības partneri ir SIA  „Latvijas šķirnes dzīvnieku audzētāju savienība”, „Latvijas Kazkopības biedrība” un biedrība „Latvijas gaļas aitu audzētāju asociācija”, kas parūpēsies par dzīvnieku dārza ierīkošanu. Svētku apmeklētāji redzēs Latvijā audzētās šķirnes telītes, kazas un aitas.
Biedrība "Siera klubs" ir pateicīga par atbalstu svētku rīkošanai Zemkopības ministrijai, Valmieras pašvaldībai, Valmieras Kultūras centram un piena pārstrādes uzņēmumiem.

                                                *           *           *
V.Davidanova atgādināja, ka, piemēram, 2005. gadā ikviens Latvijas iedzīvotājs apēda 12,5 kg siera un biezpiena, bet 2013. gadā katrs Latvijas iedzīvotājs patērēja jau 18,9 kg siera (t.sk. arī biezpienu). Latvija pamazām tuvojamies lielo sierēdāju – Grieķijas, Francijas un Itālijas izmantotā siera daudzumam uz 1 iedz. gadā.
Šo pasākumu ir veicinājušas arī  biedrības „Siera klubs” aktivitātes, no kurām svarīgākā ir „Latvijas novadu Siera diena”.

Preses konferencē piedalījās žurnālisti un SIA „Latvijas šķirnes dzīvnieku audzētāju savienības ciltsdarba speciāliste Māra Baranovska (stāstīja par Latvijā esošajām govju šķirnēm), „Latvijas Maiznieku biedrības” izpilddirektore Gunta Duka (informēja žurnālistus par siera un maizes lielisko saderību ēdienos), Skrundas profesionālās vidusskolas skolotāja Gunta Stepanova (sniedza padomus Līgo galda klāšanā), atpūtas kompleksa „Rakši” vadītāja Elija Krauze (stāstīja par kamieļmātes pienu), AS „Interbaltija AG” mārketinga daļas vadītāja Solvita Meļņikova (organizēja vasaras kokteiļu degustāciju), augstskolas „Turība” pasniedzēja Livija Brūvere (informēja par dzēriena „Piena spēks” izcilajām īpašībām un nozīmi veselībā), kā arī biedrības valdes locekļi Gita Mūrniece (AS „Smiltenes piens”), Irina Drozdova (SIA „EDAKS”, Gundars Sisenis ( SIA „ELPA”) un Aivars Varņeckis (ZS „Ēmužas”).
Bija sarūpēts siera mielasts: jauno sieru degustācija (SIA „Mālpils piensaimnieks” ražotie sieri „Suluguni”, „Pipariņš:, „Dillīte”, Šveices siers, SIA „EDAKS” „Muižas siers ar tomātiem” un AS „Smiltenes piens” siers „MAAZDAMER”), pankūkas no kazas, kamieļmātes piena un no dzēriena „Piena spēks” (ar Muižas siera un ķiršu pildījumu), kazas piena saldējums, Vasaras salāti ar Kazdangas sieru, garā siermaize ar Smiltenes Krievijas un Holandes sieru, un Dundagas sieru „Taizelis”, kā arī siera torte (izmantots „Smiltenes MAAZDAMER” un svaigais siers „RASA”).

Fotoreportāža
atp