Pirmo reizi Latvijā „Govju parāde”

Pirmo reizi Latvijā „Govju parāde”

14. septembrī Rīgā notika pasākums „Lauki ienāk pilsētā”, kura ietvaros biedrība „Siera klubs” organizēja „Govju parādi”. Piedalījās astoņas saimniecības, bija atvestas deviņas govis (sešas šķirnes):
* ZS „Vālodzes”, Vecpils pagasts, Durbes novads. Saimnieks Ilgvars Kārkliņš. Latvijas zilās šķirnes govs.
* ZS „Laņģi”, Vandzenes pagasts, Talsu novads. Saimniece Inga Ķiršakmene. Holšteinas melnraibās šķirnes govs.
* ZS „Birzītes 1”, Lažas pagasts, Aizputes novads. Saimnieks Andrejs Silenieks. Holšteinas sarkanraibās šķirnes divas govis.
* ZS „Birzmaļi 2”, Nīcas pagasts, Nīcas novads. Saimnieks Dainis Skrodis. Hošteinas melnraibās šķirnes govs.
* ZS „Vilkābeles”, Gaviezes pagasts, Grobiņas novads. Saimniece Ivita Zaķe. Švices šķirnes govs.
* Piemājas saimniecība „Kauguri”, Dunalkas pagasts, Durbes novads. Saimniece Brigita Kapiņa. Latvijas brūnās šķirnes govs.
* ZS „’Mežmaļi”, Zebrenes pagasts, Dobeles novads. Saimnieks Jānis Virubka. Latvijas brūnās šķirnes govs.
* SIA „Birzītes DS”, Lažas pagasts, Aizputes novads. Saimnieks Didzis Silenieks. Švices šķirnes govs.
Govis vērtēja pēc 20 dažādiem kritērijiem trīs eksperti: Rasma Krūmiņa, Jānis Silovs (AS „Latgales ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija”) un Ilmārs Kallasa no Igaunijas. I.Kallasam ir starptautiskā vērtētāja sertifikāts. Kādas pazīmes tika ņemtas vērā? Govs augums, atbilstība vecumam un laktācijai, atbilstība piena tipam, tesmeņa attīstība – tā forma, dziļums un vēdera vēnu attīstība u.c. pazīmes.
Pārliecinoši uzvarēja četrus gadus vecā Holšteinas šķirnes govs Mirta no Vandzenes pagasta zemnieku saimniecības „Laņģi”.
Otro vietu ieguva zemnieku saimniecības „Birzītes – 1” Holšteinas sarkanraibās šķirnes govs Lūsija.
Trešo vietu ieguva piemājas saimniecības „Kauguri” Latvijas brūnās šķirnes govs Ganhe.
Par Skatītāju simpātiju (381 balss) kļuva ZS „Vālodzes” Latvijas zilās šķirnes govs Pupa.
Govju parādi visas dienas garumā apmeklēja simtiem cilvēku. Tas bija ne tikai skaists, interesants, bet arī izglītojošs pasākums. Vecākās paaudzes rīdzinieki atcerējās savus spēka gadus, kad vēl paši dzīvoja un strādāja laukos, bet bērni priecājās, ka var Rīgā satikties ar īstu gotiņu, kuru var pat papaijāt.
Biedrības „Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova:
- ”Govju parāde” izdevās, taču gribējās, lai ir lielāka zemnieku saimniecību atsaucība no visas Latvijas. Visaktīvākā bija Kurzeme. Ja „Govju parādei„ nākotnē būs turpinājums, tad pie šā pasākuma jāturpina strādāt, un par šo tēmu šķirnes govju saimniecību īpašniekiem jānoorganizē izglītojoši un skaidrojoši semināri.”
Govju parādes, kurās eksperti izvērtē  labākās un skaistākās govis notiek Eiropas daudzās valstīs. Nu šāds pasākums bija arī Latvijā.
Govju parādes laikā biedrība „Siera klubs” organizēja bagātīgu sieru degustāciju un „Sieru meistardarbnīcu”. Rīdziniekiem bija iespēja nobaudīt 12 šķirņu sierus.
„Savas darbības laikā pirmo reizi redzēju, ka pie degustācijas galda cilvēki stāvēja rindā, lai varētu nogaršot sierus. Bija arī daudz jautājumu gan par lielražošanā, gan mājas apstākļos gatavotiem sieriem,” tā V.Davidanova.
Biedrība „Siera klubs” saka paldies „Govju parādes” organizēšanā SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs”, SIA „Silenieces ciltsdarbu serviss”, kā arī pārējiem sadarbības partneriem, kas rūpējās par gotiņu labsajūtu, organizēja degustāciju, gādāja balvas un ieradās apsveikt zemnieku saimniecības.